Nie ma świąt bez pieczenia pierniczków. Może nie być śniegu czy mrozu, ale pierniki być muszą. I cała ceremonia przy ich pieczeniu. Grzane wino (albo przynajmniej rozgrzewający napój z pomarańczą, goździkiem i miodem), w tle kolędy i małe dziecięce łapki wycinające kolejne wzory pierniczków, żeby potem je ozdobić ogromną ilością lukru i kolorowych posypek.
Uwielbiam ten czas! W tym roku pierniczyliśmy wspólnie w dwie Rodziny. Było mnóstwo uciechy, kilogramy mąki, tony lukru i w końcu pięknie pachnące pierniki. Było cudnie! Warto w tej przedświątecznej gonitwie znaleźć jedno popołudnie na wspólne pieczenie.
Ciasto na pierniki przygotowujemy dzień przed planowanym pieczeniem.
Potrzebujesz:
(z podanej ilości składników wychodzi naprawdę ogromna ilość pierniczków)
- 1 kg mąki pszennej
- 8 żółtek (zachowaj białka)
- 3 białka
- 1,5 szklanki cukru (dałam mniej)
- 3 łyżki kakao
- 200 ml gęstej, kwaśnej śmietany w temperaturze pokojowej
- 3 łyżeczki sody
- 4 łyżeczki przypraw (2 cynamonu, 1 goździków, 1/2 kawy rozpuszczalnej, 1/2 pieprzu), można dodać przyprawę do pierników
- 1 kostka masła (250 g)
- 1 słoik miodu (400 g)
Kakao wymieszaj z mąką, odstaw. Miód zagotuj z przyprawami, zdejmij z palnika/płyty, odstaw. Włóż masło, poczekaj aż się rozpuści i wystygnie.
Rozpuść sodę w śmietanie, odstaw – śmietana zwiększy swą objętość. Białka ubij mikserem na pianę, dodaj cukier, ubijając, dodaj żółtka. Ubite jaja wlej do mąki i delikatnie wymieszaj, następnie wlej miód i dalej mieszaj. Na koniec dodaj śmietanę z sodą. Odstaw przykryte ciasto w chłodne miejsce - w ciągu 24 godzin zgęstnieje.
Następnego dnia:
Ciasto podsypuj mąką, rozwałkowuj na grubość 3 mm (najsmaczniejsze są te grubsze) i wykrawaj pierniczki. Ciasto należy mocno podsypywać mąką.
Jeśli nie będziesz lukrować pierników, posmaruj je roztrzepanym białkiem. Będą ładnie błyszczały.
Pierniki układaj na blaszce wyłożonej papierem. Piecz w temperaturze 180 stopni przez 7-12 minut (w zależności od grubości, wielkości i Twojego piekarnika).
Pierniczki przechowuj w szczelnym naczyniu, do którego dołóż 1-2 cząstki jabłka. Dzięki wilgoci z jabłka, pierniki będą cały czas mięciutkie.
Inspiracją był przepis ze strony http://www.mojewypieki.com/
0 komentarzy:
Prześlij komentarz