11 marca 2014

Czeskie knedliki

czeskie knedliki

Kiedy ubiegłego lata odwiedziłam czeską Pragę było tam potwornie gorąco. Upały nie pozwoliły na normalne funkcjonowanie. Myśli krążyły wokół zimnego bursztynowego napoju, a nogi odmawiały posłuszeństwa wlepiając lekkie buty w gorący asfalt.
Planowałam zwiedzanie, ostatni raz byłam tam kilkanaście lat temu i chciałam odświeżyć w pamięci praskie zakamarki. Udało się w 30%. Resztę czasu spędziłam w zacienionych  barach przy bursztynowym napoju i fantastycznych czeskich knedlikach. I powiem Wam, że gdyby nie zdrowy rozsądek i strach o rozmiar moich bioder jadłabym je na śniadanie, obiad i kolacje. Wiem, wiem, to nie jest jakieś wyrafinowane danie, ale mnie wciąga. Uwielbiam je z kaczką, gulaszem, solo. Jeśli podzielacie mój entuzjazm na pewno ucieszy Was poniższy przepis. Jeśli zaś jesteście w grupie, która nie miała jeszcze okazji spróbować tego czeskiego klucha nie zwlekajcie. Warto! Zwłaszcza, że nakład pracy jest naprawdę niewielki.


Potrzebujesz:

  • 500 g mąki krupczatki,
  • 2 jajka,
  • 300 ml mleka,
  • 20 g świeżych drożdży,
  • 1/4 łyżeczki soli,
  • 1 łyżeczka cukru
Wykonanie:

Przygotuj rozczyn: podgrzej lekko mleko (nie może być zbyt gorące, bo zabije drożdże!), dodaj do niego cukier, 2 łyżki mąki i drożdże. Odstaw na 10 minut w ciepłe miejsce.
Po tym czasie wysyp na blat/stolnicę resztę mąki, dodaj jajka, sól, cukier i gotowy rozczyn. Wyrób elastyczne ciasto. Przykryj folią spożywczą i odstaw na minimum 30 minut do wyrośnięcia. Kiedy ciasto jest już wyrośnięte podziel je na 4 części i z każdej uformuj wałek jak na poniższym zdjęciu.

czeskie knedliki formowanie ciasta

W dużym garnku zagotuj wodę. Do wrzącej wody wrzuć knedla (lub dwa jeśli garnek jest duży) i gotuj około 15 minut. Gotowe knedle podziel posługując się zwykłą nitką. Przełóż nitkę od spodu knedla i zaciągnij nad nim. 

czeskie knedliki cięcie ciasta
czeskie knedliki krojenie nitką
czeskie knedliki krojenie plasterków
czeskie knedliki gotowe plasterki

Najlepiej smakują podane z sosami mięsnymi lub grzybowymi. My podaliśmy nasze z wołowiną po burgundzku.

czeskie knedliki z wołowiną po burgundzku



Smacznego!

Na blogu, z której skorzystałam przygotowując poniższe knedliki (http://kuchniaagaty.pl) pojawiły się komentarze, że to wcale nie są czeskie knedliki, że odbiegają od oryginału, itt. Szczerze Wam powiem, że jest mi wszystko jedno jak je zwą. Najważniejsze jest to, że świetnie smakują i pozwalają mi choć na chwilę przenieść się do pięknej i słonecznej Pragi.

4 komentarze:

  1. Uwielbiam! Już dawno temu miałam robić i ciągle wypada coś innego:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Inspirowane Smakiem, dziękujemy za komentarz. Spróbuj koniecznie knedlików i pochwal się jak wyszło:)

      Usuń
  2. Właśnie dzisiaj robiłam na obiad z pulpecikami w sosie koperkowym !!!
    Są przepyszne i naprawdę POLECAM !!! mniam !!!:)

    ZAPRASZAM SERDECZNIE na mojego bloga :P
    http://gotowaniezgosia.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Gosia, cieszymy się, że smakowało. I dzięki za zaproszenie na bloga. Na pewno będziemy zaglądać:)

    OdpowiedzUsuń